Иран - Eкскурзии и почивки от mondel-travel.com
Иран

Иран е разположен в югозападна Азия и се простира между 24-ия и 40-ия северен паралел и 44-ия и 64-ия източен меридиан. Страната граничи със седем страни: на изток – Пакистан (909 км граница) и Афганистан (936 км), на североизток – Туркменистан (1000 км), на северозапад – Азербайджан (500 км) и Армения (35 км), на запад – Турция (500 км) и Ирак (1458 км). Северната граница на Иран е Каспийско море – най-голямото езеро в света – с дължина на бреговата ивица от 756 км. На юг Иран има 2045 км излаз на Персийския и Омански заливи. Двата залива са свързват чрез Ормузки проток, важен морски път със стратегическо значение.
С изключение на Каспийското крайбрежие и провинцията Хузестан преобладаващата част от територията на Иран е заета от Иранското плато. Иранският релеф като цяло е планински с десетки скалисти вериги и хребети, разделящи речни басейни и плата. Най-гъсто населени са планинските райони. От северозапад до югоизток се простира планинската верига Загрос. Планинската верига Алборз, която е по-къса и по-тясна от Загрос, обгражда Каспийското крайбрежие на Иран. Нейният най-висок връх - Дамаванд, с височина над 5600 м, е и най-високата точка на Иран.
Съществена част от територията на Иран е покрита с пустини и полупустини. Такива са източните райони на страната, където се намира пустинята Дащ е Лут. Най-голямата пустиня Дащ е Кявир е разположена в централната част на северната половина на Иран. С изключение на няколко оазиса тези пустини са практически ненаселени.
Големите плодородни равнини на Иран са около Каспийското крайбрежие и северния край на Персийския залив, където е устието на р. Арванд (Shatt al- Arab). Покрай бреговете на Оманския залив, Ормузкия проток и южната част на Персийския залив се намират по-малки равнини.
Население
Мнозинството от иранците произхождат от арийците и говорят един от иранските езици, въпреки че официален е само персийският. Макар че числото, процентът, и определението на различните иранци е оспорвано, в Иран се говорят следните езици: персийски (60%), гилянски и мазандерански (2%), кюрдски (7%), лурски (2%), белуджки (2%), азербайджански (24%), турски (2%), арабски (3%), арменски, еврейски, асирийски и други.
Повечето иранци са мюсюлмани; 79% изповядват шиитски ислям, официалната национална религия, а около 5% изповядват сунитски ислям, който преобладава в повечето ислямски страни. Немюсюлманските религиозни малцинства включват Бахаити, зороастрианци, и християни- около 15%. Последните три са официално признати религии и имат запазени места в парламента. Мащабът на иранското население нараства драматично през втората половина на 20-ти век.
Иран е една от седемте държави в света, в които атеизмът е незаконен и наказуем със смъртно наказание.
Главни градове и забележителности
Язд е град в централната част на Иран, в който могат да се видят традиционни ирански сгради, построени от кални тухли и тих. Това е изолиран град, който е заобиколен от всички страни с пустиня и е едно от най-интересните пътувания, които можете да предприемете в Иран. Тук е домът на зороастрийското общество и на вятърните кули, познати като „Кулите на мълчанието“, които се извисяват над селото и представляват наистина внушителна гледка.
Разгледайте с нас Персеполис, град под егидата на ЮНЕСКО. построен от Дарий I още през далечната 518 г. пр.н.е. Днес представлява един от най - големите археологически комплекси в света. Въпреки че от руините на града трудно може да се добие представа за грандиозността и величието на някогашния столичен град, през 1979 г. Част от забележителностите на града са построената от Ксеркс порта на народите и залата за аудиенции на Дарий.
Според археологически разкопки на мястото на Техеран е съществувало селище още през 6-то хилядолетие пр.н.е. Днес той е столица на Иран и най-голям град в страната. Разположен е в северната част на страната на южния склон на Алборз, който разделя града с района на южното каспийско крайбрежие. В Техеран заслужават внимание палатът Голестан с много градини и чудесни огледални мозайки, Музеят на килимите, Музеят на съкровищата, Етнологическият музей, а също и покрития пазар.
Шираз е считан за една от най-старите провинции на Древна Персия и дълго време е бил важен търговски център. Шираз често е наричан "градът на поетите, виното и цветята". Много иранци го определят и като град на градините. Шираз е интересен с традициите си в тъкането на килими, изработка на сребро и индустриални мозайки. Интерес за посетителите преедставляват Петъчната джамия, гробниците на Хафез и Саади, както и цитаделата на хан Карим.
Приятно пътуване!
Да стягаме куфарите!
Албания, обиколна програма, 20.05.2023 г. Другите пътища...
Другите пътища! В случай че искате да усетите как се е пътувало в Римската империя или да стъпите на част от античната артерия VIA EGNATIA, изберете екскурзията до Албания с начална дата 20.05.2023 г. Древният път с обща дължина 1,120 к...
Тайландски масаж - хармония между тялото и духа
Любопитно! Истинският цялостен тайландски масаж е едно от най - приятните преживявания, на което можете да се насладите, или пък да изтърпите. За повече от 3000 години, техниката се е развила до божествено съвършенство. Произлязъл от Индия, масажът е и...
Знаете ли?
Знаете ли? Toblerone е швейцарско шоколадово блокче, направено с мед и бадемова нуга. Създаден през 1908 г. от Теодор Тоблер и Емил Бауман. Toblerone e игра на думи от иманата "Tobler ” и “Torrone” , италианското име за медно &n...
ФИЛИПИНИ 2024 - обиколна програма
Екскурзията до Филипините ще Ви отведе до едно късче земя сред водите на Тихия океан, състоящо се от хиляди малки и големи острови, обградени от красиви пясъчни плажове с тюркоазени води и коралови рифове. Ще посетим няколко острова, приютили най-ва...
ШВЕЙЦАРИЯ и ИТАЛИЯ – искам да замина с Червената Бернина! Нова дата: 10.09.23 г.
Програма ШВЕЙЦАРИЯ и ИТАЛИЯ – искам да замина с Червената Бернина – обект на Юнеско, един от най-прелестните железопътни
маршрути в света! Нова дата: 10.09.2023 г.